ZASADY REKRUTACJI DO KLAS I SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
PROWADZONYCH PRZEZ GMINĘ ŚWIECIE
NA ROK SZKOLNY 2024/2025
Podstawa prawna
Zasady przyjęć do klas I szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Świecie, zostały opracowane w oparciu o zapisy:
- ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900 ze zm.);
- rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz. U. z 2022 r., poz. 2431);
- uchwały nr 42/19 Rady Miejskiej w Świeciu z dnia 31 stycznia 2019 r. w sprawie ustalenia zasad i kryteriów rekrutacji do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz klas pierwszych szkół podstawowych, dla których gmina Świecie jest organem prowadzącym.
Informacje ogólne
W roku szkolnym 2024/2025 spełnianie obowiązku szkolnego rozpoczynają dzieci urodzone w roku 2017. Na wniosek rodziców, naukę w szkole podstawowej może także rozpocząć dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat w przypadku, kiedy korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej, albo posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną lub niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną założoną zgodnie z art. 168 ustawy Prawo oświatowe oraz zatrudniających pracowników posiadających kwalifikacje określone dla pracowników publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych.
Rekrutacja do klas I szkół podstawowych będzie prowadzona wyłącznie
z wykorzystaniem systemu elektronicznego - strona do logowania:
https://swiecie.rekrutacje.edu.pl/
- Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły przyjmuje się do klasy pierwszej z urzędu na podstawie zgłoszenia dziecka w rekrutacji przez rodziców.
- Jeżeli adres zamieszkania dziecka jest zgodny z adresem zameldowania rodzice logują się do systemu, wypełniają zgłoszenie, a następnie podpisane dostarczają do szkoły obwodowej (system automatycznie wskazuje obwód zgodny z miejscem zamieszkania).
- Jeżeli dziecko mieszka w obwodzie szkoły, ale miejsce zameldowania jest inne, wówczas rodzice, pobierają z systemu elektronicznego oświadczenie o miejscu zamieszkania dziecka i składają je wraz ze zgłoszeniem w szkole obwodowej.
- Kandydaci zamieszkali poza obwodem szkoły mogą być przyjęci do klasy pierwszej na wniosek rodziców, tylko i wyłącznie, jeżeli w szkole obwodowej nie ma wolnych miejsc, a szkoła poza obwodem dysponuje wolnymi miejscami.
- Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez Dyrektora Szkoły.
- Listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych, jak również dzieci przyjętych i nieprzyjętych, będą udostępnione w danej placówce. w terminie wyznaczonym w harmonogramie zawartym w zarządzeniu Burmistrza Świecia. Szkoły nie udzielają informacji telefonicznej na temat wyników rekrutacji.
- W postępowaniu rekrutacyjnym stosowane są kryteria, którym nadano wartość punktową.
- Rodzice dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność, ubiegający się o przyjęcie na wolne miejsce w oddziałach ogólnodostępnych, składają kopię orzeczenia w szkole obwodowej.
Jeżeli dziecko nie posiada orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego na kolejny etap edukacyjny do wniosku dołącza orzeczenie ważne na dzień złożenia wniosku wraz zaświadczeniem poradni psychologiczno – pedagogicznej o rozpoczętym procesie diagnostycznym celem wydania nowego orzeczenia. Do dnia 25 sierpnia br. należy bezwzględnie dostarczyć do placówki szkolnej nowe orzeczenie.
- Dokumenty składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
Dokumenty potwierdzające spełnianie tzw. kryteriów ustawowych składa się w oryginale, notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego odpisu lub wyciągu z dokumentu lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata.
KRYTERIA POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO
DO KLAS I SZKÓŁ PODSTAWOWYCH PROWADZONYCH
PRZEZ GMINĘ ŚWIECIE
Kryteria od 1 – 7 – kryteria określone w art. 131 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900 ze zm.) tzw. kryteria ustawowe.
Kryteria od 1a - 4a – kryteria określone przez organ prowadzący tzw. kryteria samorządowe.
- Każdemu kryterium przypisana jest określona liczba punktów.
- Spełnienie danego kryterium należy potwierdzić, dołączając do wniosku określony dokument.
- W przypadku nieprzedłożenia dokumentów potwierdzających spełnienie kryteriów oraz w sytuacji braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna rozpatrując wniosek, nie uwzględnia danego kryterium.
- Wielodzietność rodziny kandydata oznacza rodzinę, która wychowuje troje i więcej dzieci (art. 4 pkt 42 ustawy - Prawo oświatowe).
- Samotne wychowywanie dziecka oznacza wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie
co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem (art. 4 pkt 43 ustawy - Prawo oświatowe). - Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może zażądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawartych w oświadczeniu w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego, lub może zwrócić się do Burmistrza Gminy Świecie o potwierdzenie tych okoliczności. (art.150 pkt. 7 ustawy - Prawo oświatowe).